alexander malý
Alexander Malý
Ľudovo nazývany: Ladniak Kramerov, Ladniak Malý alebo Alexander Kramerov
Latínsky názov: Psittacula krameri
Čelaď: Papagajovité
Výskyt: Severná a Stredná Afrika, India, Barma a juh Číny
Veľkosť: 30-40cm
Počet vajec: 3-5ks
Inkubačná doba: 22-24 dní
Veľkosť krúžku: 6,0 -6,5 mm
Vek: 15-20 rokov
Status: CITES B
Opis: V mojom chove mám jeden pár alexandrov malých. Kúpil som ich ako pár v roku 2013 a mali už tri roky, ale ešte nehniezdili. Taktiež som s nimi choval papagáje spevavé, ale samička mi pri vyletení mladých samičku spevavú zabila. Tak už sú vo voliére len sami. Pre alexandre používam búdku 35cm x 35cm x 70cm. Alexandrov malých je v dnešnej dobe už chovaných viacero mutácii. V mojom chove mám samca šedého a samičku albíno.
Pre začiatočníkov pridávam opis: Samec je zelený, naspodku a na spodných krídlových krovkách žltozelený.Zobák a oko spája úzky čierny pásik. Brada je čierna a na obidve strany z nej vychádzajú na líca čierne fúzy. Na celo tyle je ružový pásik, nad ktorým je modrasté sfarbenie. Stredné chvostové perá sú modrasté so žltozelenými okrajmi, vonkajšie sú zelené. Tmavočervená horná čeľusť prechádza do čiernej špičky, spodná čeľusť je čierna, s tmavočervenou škvrnou na báze, dúhovka je bledožltá, nohy zelenosivé. Samica nemá čierny pásik okolo krku, ružový golier a čierny pásik pri oku su málo nápadne. Tylo nemá modrastý nádych, stredné chvosotvé perá nie sú výrazne predlžené. Mladé vtáky sa podobajú na samicu, majú koralovoružový zobák s bledým koncom, sivastú dúhovku a sivé nohy.
Chov: Pri alexandroch mám búdku celoročne, lebo som si všimol, že samica sa chodí schovávať do búdky aj v období mimo hniezdenia. V prvom roku mi samica naniesla sedem vajíčok do búdky (marec). Tešil som sa, že bude pekný odchov. Samica poctivo sedela na vajíčkach, veľmi málo ju bolo vídať. Ale moje nadšenie opadlo, keď som kontroloval či sa mladé vyliahli, stále boli vajíčka v búdke. Počkal som ešte 3-4 dni a išiel som skontolovať, či náhodou sa nevyliahli. Vajíčka boli studené, tak som ich naťukol a pozrel sa či zárodky žijú. Zo siedmych vajíčok sa nevyklulo päť. V druhom roku hniezdenia sa situácia zopakovala, len vajíčok bolo šesť a nevyklutých mládať bolo päť. Na tretí rok som sa rozhodol nemiešať si krmivo ale som kúpil už namiešané. Možno som tomu aj týmto spôsobom pomohol. V tretom roku som si povedal, ak to nevyjde ani tento rok, tak ich vymením. Samica naniesla šesť vajíčok a na moje prekvapenie sa vyliahlo päť krásnych alexandrov. Pár sa o ne príkladne staral až do vyletenia mladých z búdky.
Potrava: Zmes pre stredné papagáje, ovocie (grepy,pomaranče,figy, jablká), zelenina, plody, piškóty, zelené krmivo, vetvy na ohrýzanie. V čase hniezdenia pridávam vajcovú zmes spolu s jablkom a mrkvou.